Dovolím si tu takový můj postřeh, snad to nevadí.
Jsem fyzioterapeutka a osobní trenérka a školitelka pohybových specialistů….
S diastazou pracuji už 14 let….
Diastaza, pokud přetrvává déle než cca 6 měsíců po porodu, má vždy nějakou příčinu, proč tam je, proč se svaly nevrátí k sobě.
Takže pri práci s diastazou je třeba tu příčinu najít, aby potom v důsledku diastazy nepřišly další problémy, které rozhodně nejsou jen estetické…
Bolesti zad a hlavy, kýla, problemy s vylučováním, trávení, apod.
Příčiny jsou různé…
Špatné držení těla a pohybové návyky, vrozené nebo získané disbalance, dýchání, slabý střed těla…
A to je právě práce nás fyzioterapeutů, přijít na to proč…
To bohužel žádný pohybový specialista nezjistí…
A potom se řeší příčina…
To znamená zablokované a zatuhlé se uvolní ( např. mobilizacemi a dalšími fyziotechnikami) a aby se to nevracelo zpátky, tak se to musí stabilizovat…
Posílit svaly hlubokého stabilizačního systému a naučit se správně dýchat a vše naučené používat v běžném životě a opakovat tak dlouho, až se to stane běžnou součástí života.
Diastaza může trochu i zůstat, ale pokud je vše stabilizované, žádné problémy nenastanou a žena může dělat vše…
Dokonce i to “prkno” nebo vrcholový sport.
Trochu jsem se rozepsala…mám pocit, že to trošku aspoň něco objasní.
Tohle vyplývá z mého 14leteho praktického i teoretickeho zkoumání diastazy a zkušeností vlastní ( mám 3 děti) a mých klientek.
Aby se to nebralo jako kritika pohybových specialistů…ti mohou začít pracovat ve chvíli, kdy je zjištěna a odstraněna příčina, pak pohybový specialista cvičením pomáhá, aby se celek stabilizoval ve správném postavení.
Pokud má žena pouze lehké disbalance a špatné návyky, tady také stačí poh.specialista. Pohybové specialisty sama školím a je moc dobře, že se jich stále více tomuto tématu věnuje, ale také jim na školení říkám, že pohybový specialista ani osobní trenér není zdravotník a pro dosažení nejlepších výsledků je ideální spolupráce fyzioterapeuta a pohybového specialisty