Je velmi individuální, za jak dlouho se dá tělo po porodu dohromady. Velmi záleží na mnoha faktorech, a to na:

1.věk rodičky – čím starší, tím hůře se vrací do běžného fungování

2. způsob porodu – po přirozeném porodu bez nástřihu hráze se tělo vrací do formy rychleji než po dlouhotrvajícím porodu s komplikacemi a např. císařském řezu

3. kondice matky před těhotenstvím – lépe se vrací do formy sportovkyně, které je zvyklá se hýbat, než žena, která není na pohyb zvyklá.

4. kondice matky před porodem – lépe se vrací do formy maminka, která se i v těhotenství pravidelně věnovala nějaké pohybové aktivitě a zůstala v kondici až do porodu (není myšleno náročné sportování na výkon)

5. kojení – z mých zkušenosti rozeznávám dva extrémy, a to matky, jejichž tělo se při kojení „zaktivuje“ a „zásobuje“, dává velmi kvalitní mléko a vydrží kojit dlouho, protože je kojení nevyčerpává, ale kojením nezhubnou, začnou se vracet k původní váze až po skončení kojení

a matky, které kojení velmi vyčerpává, většinou jsou velmi hubené i před těhotenstvím, při kojení ztrácí na váze a přestávají kojit poměrně brzo.

Při kojení není vhodné zařadit cvičení na výrazné hubnutí, protože se potom vyplavované toxické látky dostávají do mateřského mléka. Ale velmi brzy po porodu je důležité začít cvičit, základní dechové cviky a cvičení na uvědomění hlubokého stabilizačního systému a srovnání držení těla je možné cvičit již v porodnici. Ale nikdy necvičit ani posilování přímých ani šikmých břišních svalů klasickým způsobem, to až když maminka umí zaktivovat celé břicho včetně hlubokých svalů břišních.

Výjimečně u velmi komplikovaných a náročných porodů mohou být některé změny na těle v těhotenství a po porodu trvalé, ale běžně se tělo vrátí do normálního fungování zhruba do 6 až 9 měsíců.